Skip to main content

LISE DAVIDSEN &
­LEIF OVE ANDSNES

15.08.2022 | 19:00

Åbo konserthus

Biljetter

Program

Edvard Grieg (1843-1907)
Op. 48
1. Gruss
2. Dereinst Gedanke mein
3. Lauf der Welt
4. Die verschwiegene Nachtigall
5. Zur Rosenzeit
6. Ein Traum

Op. 67 – Haugtussa
1. Det syng
2. Veslemøy
3. Blåbærli
4. Møte
5. Elsk
6. Killingdans
7. Vond dag
8. Ved Gjætle-bekken

Pauss

Richard Strauss (1864-1949)
Op. 27
1. Ruhe meine Seele
2. Cacilie
4. Morgen
Op. 39
4. Befreit

Richard Wagner (1813-1883)
Wesendonck Lieder
Der Engel
Stehe still!
Im Treibhaus
Schmerzen
Träume

Lise Davidsen, sopran
Leif Ove Andsnes, piano

Biljetter 60 | 55 | 40 €

längd 2h 15 min, 1 paus

Måndagen den 15 augusti 2022 kl. 19 uppträder världens just nu mest omtalade och efterfrågade Wagnersopran Lise Davidsen i Åbo konserthus. Tillsammans med henne framträder pianisten Leif Ove Andsnes. De två framstående norska konstnärerna bjuder på ett konsertprogram uppbyggd kring Edvard Griegs sångcykel Haugtussa.

New York Times har prisat Lise Davidsen till skyarna och kallat henne ”en på miljonen” och enligt tidningen Opera Now föds en Wagnersångare som hon en gång per generation. Leif Ove Andsnes är för sin del en av Norges internationellt mest kända pianister och enligt Wall Street Journal en av de mest begåvade musikerna i sin generation. Konserten med dessa två norska toppmusiker blir säkert en av höjdpunkterna i det finländska musiklivet 2022.

Stjärnsopranen Lise Davidsens och pianisten Leif Ove Andsnes konsert flyttas till 2022. Redan inköpta biljetter till konserten duger som sådana.

Lise Davidsen appears by courtesy of Decca Classics.

Konserten sänds direkt i Yle Radio 1 och kan höras via Yle Arenan under 30 dagars tid.

Artister